[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اولین همایش در‌سال‌1395‌::
دومین همایش در‌سال‌1396::
نشست‌های تخصصی::
تقدیرنامه های همایش::
مقالات::
برگزارکنندگان::
ثبت‌نام در همایش::
ارسال مقاله::
برنامه‌های جانبی::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
آرشیو اخبار::
::
برگزارکنندگان همایش

AWT IMAGE


AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۲۷ | 

 سهم ۱۰ درصدی گردشگری از GDP جهان / شهرها به مثابه کانون توسعه توریسم 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، دکتر حسین محمدپور زرندی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصادی و تمامی زیربخش های آن باید الگوی جامع اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری مورد توجه و تمرکز باشد، گفت: البته تلاش های خوبی طی چندسال اخیر در این زمینه انجام شده اما همه اذعان دارند تا رسیدن به آنچه مد نظر رهبری است فاصله بسیار است.

وی با اشاره به اینکه الگوی اقتصاد مقاومتی یک الگوی بومی و برآمده از اقتضائات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور ماست، افزود: از نظر تئوری و مدل نیز این الگو جامعیت ویژه ای دارد و به نوعی تمام بخش ها را پوشش می دهد.                      AWT IMAGE

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه شهرها ظرفیت های گسترده ای برای تحقق الگوی اقتصاد مقاومتی دارند با این حال کمتر از سوی مسئولان مورد توجه قرار می گیرند، افزود: تنها یکی از این ظرفیت ها توسعه گردشگری شهری است که می تواند در یک مدت زمان کوتاه سطح درآمدی کشور را بهبود بخشد و فرایند ورود سرمایه گذاری خارجی را تسهیل کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به اینکه حمایت همه جانبه و هدفمند از صادرات کالا و خدمات در بند ۱۰ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است که بخش گردشگری را نیز شامل می شود، گفت: باید به این موضوع دقت نظر داشته باشیم که بین صنعت توریسم و توسعه صادرات صنایع دستی ارتباط مستقیم وجود دارد.

وی با بیان اینکه تعداد گردشگران جهانی به بیش از ۱.۲ میلیارد نفر رسیده است، افزود: پیش بینی ها برای سال ۲۰۱۷ نیز مثبت است و روند رشد این صنعت صعودی است.

پورزرندی به آماری در خصوص تاثیر رشد توریسم بر اقتصاد کشورها اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۶ صنعت توریسم در بخش جنوب غرب آسیا توانسته ۲ میلیون ۳۵۷ هزار شغل ایجاد کند که بیش از ۳ درصد از کل اشتغال در این منطقه به حساب می آید و با احساب اشتغال غیرمستقیم گردشگری بیش از ۷.۶ درصد کل اشتغال خاورمیانه را که قریب به ۶ میلیون نفر است در اختیار خود داشته است.

وی به آمارها در خصوص نسبت سرمایه گذاری ها با صنعت توریسم در منطقه نیز اشاره ای داشت و افزود: در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار در خاورمیانه در بخش سفر و گردشگری سرمایه گذاری صورت گرفته که بیش از ۷ درصد کل سرمایه گذاری منطقه به حساب می آید.

استاد دانشگاه با بیان اینکه در سال ۲۰۱۵ گردشگری به طور کل ۱۰۸ میلیون شغل ایجاد کرده است، ادامه داد: گردشگری توانسته است ۹.۸ درصد از کل GDP دنیا را در اختیار خود بگیرد که رقمی معادل با ۷.۲ تریلیون دلار می شود.

پورزرندی با اشاره به اینکه ایران با وجود ظرفیت های بسیار هنوز نتوانسته است به هدف ۲۰ میلیون گردشگر در سال دست پیدا کند، خاطرنشان نمود: آخرین آمارها نشان می دهد که سالانه حدود ۵ میلیون گردشگر خارجی از ایران بازدید می کند که همین رقم نیز قریب به ۲.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در بخش دیگری از سخنان خود به راهکارهای ارتقای وضعیت صنعت گردشگری به ویژه در حوزه شهری اشاره کرد و گفت: شهرها هم مبدا و هم مقصد گردشگری به حساب می آیند و لذا برنامه ریزی روی شهرها باید محور توسعه گردشگری باشد.

صاحب امتیاز فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با بیان اینکه اغلب جاذبه های گردشگری در شهرها وجود دارند، افزود:یکی از اصلی ترین مشکلات صنعت توریسم در ایران فقدان هتل های استاندارد به تعداد کافی است که این مهم نیازمند حضور سیستم بانکی و تامین مالی هدفمند است.

وی خواستار تدوین یک بسته حمایتی برای کارآفرینان در زمینه توریسم شد و گفت: افرادی که در این حوزه سرمایه گذاری می کنند باید مطمئن باشند که سرمایه گذاری آنها دارای آورده قطعی است.

پورزرندی در ادامه به ضرورت توسعه ارتباطات بین بانکی و تسهیل استفاده از کارت های بین المللی اعتباری در کشور اشاره کرد و گفت: البته خوشبتانه گام هایی در این خصوص برداشته شده است که امیدواریم هر چه زودتر به فرجام برسد.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پایان با تاکید بر اینکه گردشگری می تواند در چارچوب الگوی جامع اقتصاد مقاومتی اثرگذار و پیشرو باشد، خاطرنشان نمود: این صنعت از یک سو پربازده است و در افزایش استغال و کسب درآمدهای ارزی موثر است و از سوی دیگر می تواند به ابزاری برای انتقال پیام های فرهنگی نیز بدل شود که در این میان شهرها حرف اول و اخر را می زنند.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
کلیدواژه ها: دکتر حسین محمدپور زرندی | گردشگران جهانی | انجمن علمی اقتصاد شهری ایران | صادرات کالا | سال اقتصاد مقاومتی | اقدام و عمل | صنایع دستی |
دفعات مشاهده: 702 بار   |   دفعات چاپ: 133 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 43 queries by YEKTAWEB 3729