[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اولین همایش در‌سال‌1395‌::
دومین همایش در‌سال‌1396::
نشست‌های تخصصی::
تقدیرنامه های همایش::
مقالات::
برگزارکنندگان::
ثبت‌نام در همایش::
ارسال مقاله::
برنامه‌های جانبی::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
آرشیو اخبار::
::
برگزارکنندگان همایش

AWT IMAGE


AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گزارش می دهد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۵/۲۵ | 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، اینکه سیاست‌گذاری شهری، هم یک مفهوم علمی است و هم یک فعالیت سیستماتیک که توسط مقامات مدیریت شهری برای پیشبرد توسعه شهر بهکار گرفته میشود. سیاست‌گذاری شهری، ماهیتی بین رشتهای دارد که با دیگر سطوح سیاستگذاریهای (ملی و منطقهای) درهم تنیده است و طی آن، ابتدا مسائل و مشکلات شهر، شناسایی میشوند و سپس سیاستها به گونهای هماهنگ و همساز برای دخالت سازنده در شهر ارائه میشوند.
امروزه تهران با هشت میلیون نفر جمعیت، بیست و هشتمین کلانشهر پرجمعیت جهان است و این کلانشهر با ۶۸۰ کیلومتر مربع  وسعت دارای تراکم ۱۰۵۵۰ نفر در کیلومترمربع میباشد و به لحاظ زیستپذیری طبق گزارش اکونومیست، تهران در رده ۱۲۶ در بین ۱۴۰ شهر جهان قرار دارد،از منظر پایداری، طبق گزارش مؤسسه آرکادیس، تهران در بین ۱۰۰ شهر اول جهان نیست،در زمینه شاخص نوآوری، تهران در بین ۵۰۰  شهر در جهان، در رده ۴۲۳ قرار دارد و در زمینه فضای کسب و کار طبق گزارش اکونومیست که ۸۲ شهر را از مناطق مختلف جهان انتخاب کرده، تهران در رده ۸۱ قرار گرفته است و از لحاظ شاخصهای جهانی شدن، تهران در بین ۱۲۸ شهر، در رده ۹۸ است.
 تهران کنونی، محصول فرایند پیچیدهای است که بخشی از چهره آن، حاصل سیاست‌گذاری شهری و قسمتی از آن نیز نتیجه نبود سیاست‌گذاری، طرح و برنامهریزی است. کلانشهر تهران با مجموعه‏ای از مسائل روبه‏رو است که هر نوع سیاست‌گذاری و نیز تصمیم‏گیری باید برای رفع و کاهش دامنه آنها باشد. مشکلات شهر تهران از نوع طبیعی و زیستمحیطی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و مدیریتی هستند.
 آلودگی یکی از معضلات اصلی شهر تهران است که از منظر اقتصاد شهری، آثار و تبعات بسیاری برای این شهر دارد . تهران در رده سی و ششمین شهر آلوده جهان قرار دارد، هوای تهران سالانه حدود ۱۱۰ روز در وضعیت ناسالم قرار دارد و میزان مرگ و میر شهر تهران در روزهای ناسالم، ۲۰درصد بیشتر از روزهای سالم است.
ترافیک یکی دیگر از معضلات پیش روی تهران است چراکه کلانشهر هشت میلیونی تهران، با بیش از چهار میلیون خودرو و دو میلیون دستگاه موتورسیکلت، بیش از چهار برابر ظرفیت واقعی خود پذیرای خودروها شده است و سالانه نیز بیش از ۴۰۰هزار دستگاه بر این میزان افزوده میشود.این میزان خودرو، سالانه بیش از پنج میلیارد لیتر بنزین مصرف میکنند و در واقع کلانشهر تهران تقریباً یک پنجم کل بنزین مصرفی کشور را به خود اختصاص می‌دهد. 
از طرفی دیگر، کمبود پارکینگ سبب شده است که خیابانها، نقش پارکینگ را ایفا کرده و سرعت را بیش از پیش کند کرده و بر معضل ترافیک بیافزایند. بررسی ها نشان میدهند که برای روانسازی ترافیک پایتخت  به بودجه ۲۰هزار میلیاردی  نیاز است که به هیچ وجه در توان مالی شهرداری تهران نیست و برای تأمین این بودجه بیش از چهل سال زمان نیاز است.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
کلیدواژه ها: کلان شهر | آلودگی | انجمن علمی اقتصاد شهری ایران | تأمین بودجه | ترافیک | سیاست گذاری شهری | سال اقتصاد مقاومتی |
دفعات مشاهده: 781 بار   |   دفعات چاپ: 132 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 43 queries by YEKTAWEB 3752